meco
12 مرداد 1401 - 13:30

تکیه تسنیم|آیا مذاکره امام حسین (ع) با دشمن به معنی اعتماد بود؟ + فیلم

حجت‌الاسلام شیخ الاسلامی گفت: امام حسین (ع) هیچ وقت، حتی زمانی که با دشمن گفتگو کرد، به آنها اعتماد نکرد. حتی در زمان مذاکره با ابن‌سعد به سپاهیان خود فرمود در پشت خیمه بایستید و مراقبت کنید.

- اخبار فرهنگی -به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد شیخ الاسلامی، رئیس میز سبک زندگی و معاونت فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی، در برنامه «تکیه تسنیم» تأکید کرد: مذاکره امام حسین علیه السلام با عمر سعد و سپاه دشمن، به معنی اعتماد آن حضرت نبود.

خبرگزاری تسنیمشیخ الاسلامی مخالفت افراد با نظرات یکدیگر را امری طبیعی در زندگی دانست و تصریح کرد: باید بدانیم اگر کسی مخالف و دشمن ندارد، منافق است. چون انسانی که در زندگی چارچوب و مبنایی برای خود در نظر دارد، حتماً مخالفانی دارد.

رییس میز سبک زندگی اسلامی، نحوه تعامل با دشمن را از جمله لحظات مهم در تصمیم‌گیری عنوان کرد و گفت: این‌گونه لحظات انتخاب و نحوه مواجهه با دشمن است که سبک زندگی ما را مشخص می‌کند.

این پژوهشگر قرآنی به سه الگوی اصلی قرآن کریم در مواجهه و تعامل با دشمن اشاره کرد و اظهار داشت: عدم اعتماد به دشمن، تحویل گرفتن دشمنی که می‌خواهد حرف حق را بشنود و عزت بخشیدن به دشمنی که به حق پیوسته، مدل‌های اصلی در سبک زندگی قرآنی و سبک زندگی امام حسین علیه السلام است.

شیخ الاسلامی خاطرنشان کرد:‌ قرآن به ما دستور می‌دهد که اگر احساس کردیم دشمن می‌خواهد به حق بپیوندد، باید او را تحویل بگیریم. چنانکه خداوند در سوره توبه خطاب به پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله می‌فرماید: «وَإِنْ أَحَدٌ مِنَ الْمُشْرِكِینَ اسْتَجَارَكَ فَأَجِرْهُ حَتَّىٰ یَسْمَعَ كَلَامَ اللَّهِ ثُمَّ أَبْلِغْهُ مَأْمَنَهُ» به این معنا که اگر دیدی یکی از مشرکین می‌خواهد پیام تو را بشنود، به او امنیت بده که کنارت بیاید و پیامت را بشنود. حتی در پایان او را به قوم خودش برسان تا مبادا عده‌ای در این میانه او را بکشند.

وَإِنْ أَحَدٌ مِنَ الْمُشْرِكِینَ اسْتَجَارَكَ فَأَجِرْهُ حَتَّىٰ یَسْمَعَ كَلَامَ اللَّهِ ثُمَّ أَبْلِغْهُ مَأْمَنَهُوَإِنْ أَحَدٌ مِنَ الْمُشْرِكِینَ اسْتَجَارَكَ فَأَجِرْهُ حَتَّىٰ یَسْمَعَ كَلَامَ اللَّهِ ثُمَّ أَبْلِغْهُ مَأْمَنَهُکارشناس سبک زندگی اسلامی ادامه داد: اگر احساس کردیم مشرکی می‌خواهد به سمت ما بیاید، باید او را تحویل بگیریم. اگر هم اراده او عملی شد و سراغمان آمد، باید بیشتر او را تحویل بگیریم. چنانکه خداوند در آیات سوره ممتحنه می‌فرماید اگر همسران کفار به هر شکلی به سمت شما فرار کردند، ای پیامبر وظیفه داری آنها را در میان جامعه اسلامی جای دهی و مراقبت کامل کنی.

عدم اعتماد به دشمنی که عداوت خود را ابراز می‌کند، نکته دیگری در سبک زندگی اسلامی است که شیخ الاسلامی در این باره توضیح داد: مبنای مهمی در اسلام آن است که به دشمنی که ابراز دشمنی دارد، نباید اعتماد کرد. ممکن است با او صلح و تعامل کنیم، اما اعتماد نباید کرد.

تکیه تسنیم| «تصمیم‌گیری به‌موقع» رمز موفقیت در سبک زندگی حسینی است + فیلم

تکیه تسنیم| «تصمیم‌گیری به‌موقع» رمز موفقیت در سبک زندگی حسینی است + فیلمتکیه تسنیم|تلاش برای «کاهش گناهان پر پژواک» در سبک زندگی حسینی + فیلم

تکیه تسنیم|تلاش برای «کاهش گناهان پر پژواک» در سبک زندگی حسینی + فیلمتکیه تسنیم|ضرورت ترجیح «رضای خدا» بر قضاوت اجتماعی در سبک زندگی حسینی + فیلم

تکیه تسنیم|ضرورت ترجیح «رضای خدا» بر قضاوت اجتماعی در سبک زندگی حسینی + فیلمتکیه تسنیم| «عزت‌طلبی»؛ اصل جدی در سبک زندگی امام حسین(ع)

تکیه تسنیم| «عزت‌طلبی»؛ اصل جدی در سبک زندگی امام حسین(ع)رییس میز سبک زندگی اعتماد نکردن به دشمن را یکی از آموزه‌ها در سبک زندگی امام حسین علیه السلام عنوان کرد و گفت: آن حضرت هیچ وقت، حتی زمانی که با عمر سعد گفتگو کرد، به دشمنان خود اعتماد نکرد. حتی در زمان مذاکره با ابن سعد به سپاهیان خود فرمود در پشت خیمه بایستید و مراقبت کنید. چون امکان داشت دشمن در همان‌جا شمشیر کشیده و به آنها حمله کند.

او از سابقه این شیوه در سبک زندگی حسینی یاد کرد و ادامه داد: از همان روز اول هم وقتی امام حسین علیه السلام می‌خواست با والی مدینه مذاکره کند، به آنها اعتماد نکرد. چنانکه به بنی‌هاشم فرمود «پشت دارالخلافه بایستید. اگر مدتی گذشت و من نیامدم، حمله کنید.» درواقع در حین مذاکره به آنها اعتماد نکرد.

شیخ الاسلامی از نوع مواجهه حضرت سیدالشهدا علیه السلام با حر بن یزید ریاحی به عنوان الگوی مهمی در سبک زندگی نام برد و خاطرنشان کرد: وقتی امام حسین علیه السلام مشاهده کرد که دشمنی می‌خواهد حرف امام را بشنود و به لشکر ایشان بپیوندد، او را تحویل گرفت. چنانکه حر بن یزید ریاحی به عنوان شخصیتی بی‌نظیر از این جهت شناخته می‌شود که وقتی به بهانه آب دادن به مرکبش به آرامی از لشکر عمر سعد فاصله گرفت و خود را به خیمه‌های امام حسین علیه السلام رساند، جمله‌ای گفت که من باور دارم رمز قبولی توبه است.

کارشناس سبک زندگی اسلامی از سخنان مطرح‌شده میان امام و حر یاد کرد و ادامه داد: حر گفت: «صلی الله علیک یا اباعبدالله؛ هلی من توبه؟» امام حسین علیه السلام در این شرایط از او نپرسید «تو که هستی یا چه کرده‌ای؟» تنها فرمود: «نعم یتوب الله علیک» او، خودش، توضیح داد و خود را معرفی کرد. در این حال نیز امام به او فرمود: «ارفع رأسک؛ سرت را بالا بگیر.» درواقع هم توبه‌اش را پذیرفتند‌ و هم به او عزت دادند.

این محقق اسلامی نوع تعامل حضرت سیدالشهدا علیه السلام با دشمن را در سه بخش کلی دسته‌بندی کرد و گفت: امام حسین علیه السلام راه تعامل با دشمن را به ما یاد داده‌اند:

عدم اعتماداگر کسی می‌خواهد حرف حق را بشنود، او را تحویل بگیر.اگر کسی خواست به تو بپیوندد، نه فقط او را تحویل بگیر، بلکه به او عزت بده.عدم اعتماداگر کسی می‌خواهد حرف حق را بشنود، او را تحویل بگیر.اگر کسی خواست به تو بپیوندد، نه فقط او را تحویل بگیر، بلکه به او عزت بده.او تصریح کرد: در سبک زندگی که از امام حسین علیه السلام پیروی می‌کنیم، باید به این سه نکته دقت داشته باشیم.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 526390