meco
18 مرداد 1401 - 15:06

آغاز اجتماع با شکوه«یازدهم»محرم/ فریاد یا زینب زنجانی‌ها امروز جهانی می‌شود

عصر روز یازدهم محرم، محشری در زنجان به پا می‌شود، مردم به یاد مظلومیت‌های شهدای کربلا فریاد رسای یا حسین(ع) و یا زینب(س) سر می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، مراسم یازدهم محرم زنجانی‌ها امروز در قالب دسته عزاداری زینبیه اعظم با حضور صدها هزار نفر از عاشقان و دلدادگان سرور و سالار شهیدان آغاز شد تا دلدادگان حسینی با فریاد «یا حسین، یا زینب» بار دیگر در مظلومیت کاروان کربلا اشک ماتم بریزند.

دلدادگاندلدادگاندوستداران اهل بیت (ع) در استان زنجان ضمن حضور باشکوه در مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان بر تبعیت خود از ائمه اطهار(ع) تأکید داشته و بر سر و سینه‌زنان در رثای مصیبت‌های پیام‌آور دشت کربلا عزاداری و بر نقش ماندگار زینب کبری (س) در قیام کربلا تأکید کردند.

مسجد زینبیه اعظم زنجان

مسجد زینبیه اعظم زنجانمسجد زینبیه اعظم زنجان که یکی از مهم‌ترین اماکن مذهبی این شهر محسوب می‌شود، همه ساله در ایام محرم پذیرای خیل عاشقان اباعبدالله‌الحسین (ع) از سراسر کشور و حتی خارج از کشور است. این مسجد همه ساله در ایام محرم پذیرای خیل عظیمی از عاشقان اباعبدالله‌الحسین (ع) از سراسر کشور و حتی خارج از کشور می‌شود و حاضران در این مکان مقدس به صورت خالصانه ارادت خود را به خاندان عصمت و طهارت (ع) اعلام می‌کنند.

ترینقدمت این مکان مقدس، به بیش‌ از 400 سال می‌رسد و از جمله مساجد باستانی و تاریخی در استان زنجان محسوب می‌شود و طبق گفته اهالی قدیمی محله، مکان تجمع سه بار تجدید بنا شده است، بار اول به سال 1092 هجری قمری با تیر چوبی احداث می‌شود، بار دوم بانویی به نام زینب خانم هزینه تبدیل آن را به مسجد متقبل می شود که به سال 1292 صورت می گیرد و بار سوم در سال 1395 هجری قمری مطابق با سال 1354 شمسی به همت مردم زنجان و عاشقان اهل بیت این مسجد تجدید بنا شده است.

شهدای زینبیه اعظم زنجان

شهدای زینبیه اعظم زنجانشهدای زینبیه اعظم زنجانابوالفضل سیمایی در سال 1297 دیده به جهان گشود و در سال 65 بر اثر بمباران محله زینبیه زنجان به همراه همسر خود به مقام رفیع شهادت نائل شد.

احد فغفوری در یازدهم اسفند ماه 1341 در زنجان دیده به جهان گشود و در تاریخ 1361 به شهادت رسید.

محمد کمال اخوان در سال 1338 متولد شده و با نخستین فرمان رهبر کبیر انقلاب به میدان جنگ حق علیه باطل رفته و چهار ماه بعد در 19 دیماه سال 65 به درجه رفیع شهادت نائل آمد. حسین قاسمی پور دیگر شهید محله زینبیه نیز متولد در 1324 در شهر زنجان متولد و در هشتم بهمن ماه سال 1365 بر اثر اصابت راکت به منزل مسکونی شهید شد.

رسول احدیان متولد فروردین ماه 1339 در زنجان دیده به جهان گشود و در هشتم اسفند ماه 1359 در درگیری با دشمن بعثی بر اثر اصابت ترکش به جمجمه در ایلام به شهادت رسید. زهرا معارفی نیز متولد سال 1357 متولد و در تاریخ 1365 به همراه شهیده زهرا ترابی در راه مدرسه در چند متری خانه بر اثر بمباران به شهادت رسید.

احدیانسعید اسفاری متولد 1338 پس از پیوستن به سپاه پاسداران، به عنوان آرپی‌چی زن عازم جبهه شد و و سرانجام، طی درگیری با دشمن بعثی بر دلیل اصابت ترکش به قلب در منطقه شلمچه، در تاریخ 27 تیرماه 1361 به مقام رفیع شهادت نائل آمد.

سعید رحیما کوچکترین شهید محله زینبیه زنجان نیز در سال 1365 بر اثر بمباران محله زینبیه زنجان به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

رحیماسیف‌الله رحیما نقاش محله زینبیه زنجان بر اثر بمباران هوایی محله زینبیه نیز در سال 1365 بر اثر بمباران محله زینبیه زنجان به مقام رفیع شهادت نائل آمد. مقدسه ژاله ستاری در اسفند ماه 1313 متولد و در سال 1365  بر اثر بمباران هواپیماهای رژیم بعثی عراق در شهرستان زنجان به درجه رفیع شهادت رسید.

رحیماعباس محمدی، رئیس هیأت امنای زینبیه اعظم زنجان  با اشاره به آمادگی 120 خادم خواهر و 800 خادم برادر برای خدمت‌رسانی به عزاداران حسینی در روز یازدهم محرم گفت: این مراسم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و همانند مراسمات قبل از شیوع کرونا در حال برگزاری است.

کروناسید جمال موسوی عضو هیأت امنای زینبیه اعظم زنجان هم درباره بازسازی مسجد اظهار کرد: زینبیه اعظم زنجان حدود چهار بار تجدید بنا شده است. موسوی با اشاره به اینکه متاسفانه بنا زینبیه اعظم زنجان قدمت خود را از دست داده است، افزود: تغییراتی از لحاظ تعمیرات در این مکان انجام شده و می‌خواستیم سیم‌کشی مهندسی به روز داشته باشیم که نشد و از نظر فنی هیچکس تایید نمی‌کند. وی با بیان اینکه هیچ یک از مهندسان برق تاکنون سیستم برق زینبیه اعظم را تایید نکرده‌اند، افزود: طبق گفته این مهندسان نباید حتی یک شب در زیر این سقف کسی جمع شود بنابراین باید چاره‌ای اندیشیده شود. این مسئول با بیان اینکه درآمد زینبیه اعظم زنجان از طریق نذورات است، خاطرنشان کرد: در دو سال کرونایی مشکلاتی در زمینه درآمد در زینبیه اعظم زنجان داشته‌ایم.

کروناییپخش زنده مراسم عزاداری یازدهم محرم زنجانی‌ها

پخش زنده مراسم عزاداری یازدهم محرم زنجانی‌هامراسم باشکوه عزاداری یازدهم محرم زنجانی‌ها امروز با حضور صدها هزار نفر از عاشقان اهل‌بیت (ع) در زنجان برگزار و هر سال از شبکه‌های جام جم یک، خبر، 2، 3، قرآن، شما، سحر یک، الکوثر و اشراق به صورت زنده برای عاشقان سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) به صورت زنده پخش می‌شود.

انتهای پیام/73005

انتهای

منبع: فارس
شناسه خبر: 554973